Návštěv :
Dnes :0
Týden :1
Celkem :5456
Librisek.cz
Výpůjční doba :
12:00-16:00
Út9:00-12:00
13:00-18:00
12:00-16:00
Čt9:00-12:00
13:00-17:00
zavřeno
Sozavřeno
Nezavřeno

e-mail:
sehnalova@mkrtyne.cz

Zimní soutěž se sněhovými vločkami

Zveme děti na zimní soutěž se sněhovými vločkami, která se koná v naší knihovně od 17. 1. 2024 do konce února 2024. Čeká na Vás 11 zimních hádanek a několik básniček o zimě. Za správné odpovědi dostanete drobnou odměnu.

 

Vánoční výtvarná dílna pro děti

Zveme děti i jejich rodiče na vánoční výtvarnou dílnu, která se uskuteční v prostorech knihovny ve středu 13. prosince 2023 od 12 do 16 hodin. Budeme vyrábět vánoční dekorativní předměty.

Těšíme se na Vaši účast.

 

Podzimní výtvarná dílna pro děti

Zveme děti do knihovny na podzimní výtvarnou dílnu, která se uskuteční ve středu 4. října 2023 od 12 do 16 hodin. Budeme vyrábět z různých materiálů zvířátka a drobné dekorace vztahující se k svátku všech svatých (Halloween).

 

Půjčujeme deskové, karetní, společenské hry

Nabízíme dětem i rodičům širokou škálu deskovek, které půjčujeme i domů. Máme hry pro každého. Pro jednotlivce, páry, rodiny, i velké skupiny. Hry pro nejmladší čtenáře, puberťáky, teenagery, starší i nejstarší hráče. Je ale třeba, abyste byli našimi čtenáři. Pestrá je i tematická nabídka her. Hry na motivy knih i filmů, ze světů fantastických i sci-fi prostředí. Hry historické, vědomostní, válečné, budovatelské, párty hry. Právě tak si můžete vybrat, jak dlouho si s deskovkami budete hrát. Máme hry na deset minut do vlaku i hry na delší dobu. Zkrátka a dobře. Výběr je víc než slušný.

 

Noc s Andersenem 2023 v pořadí již 23. ročník pohádkového nocování

Knihovna nabízí dětem ze třetích a čtvrtých tříd nocování v knihovně, které se uskuteční v pátek 31. 3. 2023 od 18 hodin do soboty 8 hod. ráno. Po kovidových letech se vracíme k projektu, který jsme začali již v roce 2000.

Pohádkový program bude zaměřený na světového pohádkáře H. Ch. Andersena. Děti se během večera seznámí s jeho životem i pohádkami.

Přihlášky na akci si můžete vyzvednout během půjčování v knihovně.

 

Velikonoční výtvarná dílna pro děti

Zveme Vás na velikonoční výtvarnou dílnu pro děti, která se koná ve středu 29. 3. 2023 od 12 do 16 hodin v naší knihovně. Vytvoříme si velikonoční dekorace. Dílna bude zpestřena skládanými origami, které si pro Vás připravil ukrajinský čtenář naší knihovny. Pod jeho vedením si budete moci vytvořit svůj origam. Těšíme se na vaši návštěvu.

 

Provozní doba knihovny o Vánocích

Vážení uživatelé knihovny, upozorňujeme Vás, že ve dnech 27. 12. – 29. 12. 2022 bude knihovna uzavřená. Těšíme se na Vás v pondělí 2. 1. 2023 od 12 do 16 hodin, kdy zahájíme běžný provoz knihovny.

 

Vánoční výtvarná dílna pro děti

Zveme děti na tradiční vánoční výtvarnou dílnu, která se bude konat 
ve středu 14. prosince 2022 od 12 do 16 hodin. Vytvoříme si vánoční přáníčko, zvonečky a zasněženou chaloupku.

Vlastnoručními výrobky si můžete ozdobit své domovy a těšit se na příchod Vánoc.

 

Hry na cesty

Nabízíme nové hry v malých krabičkách od firmy Dummy Bear na cesty. Jedná se o tyto hry: U okýnka, Bambilion, Hurá ven, Další prosím. Hry Vám zpříjemní cestování nebo dlouhé čekání u lékaře apod.

 

Kroužek deskových her

Připomínáme všem zájemcům, že při naší knihovně funguje kroužek deskových her. Kroužek se koná každé úterý od 17,30 hod. v prostorech knihovny a je určen především pro děti od 1. – 9. třídy ZŠ. Vítáni jsou ale i ostatní zájemci! Těšit se můžete na zajímavé, nové či osvědčené deskové hry! Kroužek je zdarma. Vedoucí kroužku je paní Jana Brátová. 

 

Kamarádka knihovna

Naše knihovna se již po několikáté přihlásila do celostátní soutěže dětských oddělení „Kamarádka knihovna“. Hodnotila se činnost knihovny za roky 2020-2021. V těchto těžkých letech, která jsou poznamenána epidemií koronaviru, se do soutěže přihlásilo méně knihoven, než jiné roky. Proto se hodnotitelská komise rozhodla, že nebude stanovovat kategorie knihoven podle počtu obyvatel, jako v minulých letech. Všechny přihlášené knihovny a jejich výsledky porovnala mezi sebou. Tak se stalo, že malé knihovny soutěžily s opravdu velkými. Přesto naše výsledky směle konkurovaly výsledkům velkých knihoven a celkově jsme se umístili na šestém místě v republice. Mám z tohoto úspěchu velkou radost a ráda bych se s ním podělila i s Vámi.

Práce knihovníka je velmi specifická a spousta lidí si neumí představit, co se za ní skrývá. Jsem ráda, že tyto soutěže existují a výsledky naší práce hodnotí komise odborníků – knihovníků.

 

Kroužek deskových her

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší přichází s nabídkou kroužku deskových her. Kroužek se bude konat 1x týdně v prostorech knihovny a je určen především pro děti od 1. – 9. třídy ZŠ.Vítání jsou ale i ostatní zájemci! Těšit se můžete na zajímavé, nové či osvědčené deskové hry! Úvodní setkání, kde se dohodneme na dnu a času v týdnu, kdy by mohl kroužek probíhat, se uskuteční 4.10.2021 od 16:00 v Městské knihovně Rtyně v Podkrkonoší. Kroužek je zdarma. Zájemci ať se prosím hlásí vedoucí kroužku Janě Brátové a to na email: bratjana@seznam.cz nebo na telefonním čísle: 732 772 870. 

 

Milé děti, v rámci portálu Knihovny.cz (https://www.knihovny.cz/)existuje již rok tematický rozcestník Čtení dětem (https://ctenidetem.knihovny.cz). Obsahuje šest seznamů pro různé věkové čtenářské kategorie od předškoláků po 9. třídu základní školy.

Výběr titulů byl aktualizován na jaře 2021 s ohledem na dostupnost titulů na knižním trhu i na aktuálně vydané tituly.

Nově Čtení dětem nabízí i další seznamy titulů s tipy na poezii pro děti, čtení pro děti s dyslexií nebo tematickou skříň, která přináší tipy na čtení o ekologii, válce, školce nebo nových sourozencích.

Rozcestník je po obsahové stránce tvořen a spravován odborníky na dětskou literaturu z Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze, technicky se o projekt stará tým portálu Knihovny.cz, který provozuje Moravská zemská knihovna.

 

Knihovna je znovu otevřena od pondělí 12. 4. 2021

Milé děti, do knihovny můžete vstoupit pouze se zakrytým nosem a ústy respirátorem FFP2. Při vstupu si dezinfikujte ruce připravenou dezinfekcí. Dodržujte mezi sebou dvoumetrové rozestupy, a to i v případě čekání před knihovnou. Dbejte pokynů knihovnic.

Máme spoustu nových knih, tak přijďte. Těšíme se na Vás.

 

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou

vyhlašujeme soutěž na téma "ČEŠTINA 21. století – nová slova, nové významy"

Zadání: napište příběh, ve kterém použijete nová slova, která čeština dříve neznala, ale která teď běžně používáte.

Vámi zvolená slova v textu podtrhněte.

Soutěž je vyhlašována ve třech věkových kategoriích:

1)            první stupeň ZŠ

2)            druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií

3)            střední školy

Maximální délka textu je 1 strana A4.

Velikost písma na PC nejméně 9 – nejvíce 12.

Příspěvky, které neodpovídají zadání, budou vyřazeny.

Uzávěrka soutěže: 16. 4. 2021

Došlé příspěvky vyhodnotí odborná porota a autoři vítězných prací v každé kategorii se mohou těšit na zajímavé ceny. Pokud to situace dovolí, proběhne slavnostní vyhlášení na mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2021 (10. – 13. 6. 2021), v pavilonu Rosteme s knihou v pátek 11. 6. od 11:00 hodin. V případě úspěchu vás budeme kontaktovat s dalšími instrukcemi. Vítězné literární práce budou dostupné na webových stránkách www.rostemesknihou.cz

Příběhy posílejte elektronicky na e-mail: soutez@rostemesknihou.cz

Nezapomeňte na každý jednotlivý příspěvek uvést věkovou kategorii, jméno, adresu, (příp. třídu a adresu školy), e-mail a telefon.

Autoři zasláním příspěvku souhlasí s jeho zveřejněním na webových stránkách kampaně Rosteme s knihou. Informace o zpracování osobních údajů je dostupná na webu www.svetknihy.cz.

Více na www.rostemesknihou.cz a na www.svetknihy.cz. Neváhejte se na nás obracet s dotazy.

Koordinátorky soutěže: Kamila Chrtková, Jana Chalupová

soutez@rostemesknihou.cz   

+420 737 500 126, 603 439 943

 

Soutěž "Krajánek ve světě"

Milí krajánci!

Čtete rádi? Jistěže ano, však už to víme! Připravili jsme pro vás již páté kolo soutěže se čtenářskými záznamy. Pošlete nám zápisy z přečtených knih na našich čtenářských listech nebo ze čtenářského deníku, který si vedete. Knížky tak můžete představit ostatním českým dětem ve světě a sami najít nové, které by vás mohly bavit. Ze všech došlých zápisů vylosujeme několik šťastlivců, kteří dostanou milé překvapení.

Více informací k soutěži získáte na :: https://www.krajanekvesvete.cz/souteze/ctenarsky-zaznam-24-3-2021/

Půjčování deskových her

Připomínáme všem dětem, že v naší knihovně máme bohatou nabídku deskových her. Seznam her najdete v on-line katalogu, kam zadáte heslo: deskové hry. Telefonicky nebo e-mailem si domluvte, o jakou deskovou hru máte zájem a my Vám ji připravíme k půjčení.

 

Milé děti, protože jsou knihovny už dlouhou dobu zavřené, otevřeli jsme pro Vás výdejové okénko.

Napište nám nebo zavolejte, o jakou knihu máte zájem a my Vám ji v domluvený čas předáme. Nebojte se nás kontaktovat: tel. č. 499 888 562 nebo e-mail: drbohlavova@mkrtyne.cz

Těšíme se na Váš zájem. Vaše knihovnice

 

Vánoční tvůrčí dílna pro děti

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne ve středu 16. 12. 2020 od 12 do 16 hod. Vyrobili bychom si drobné věci s vánoční tématikou, např. jednoduchou ozdobu na stromeček, ozdobenou obálku pro Ježíška, či vánoční dekoraci na stůl.

Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.       

Od 3. prosince 2020 knihovna znovu otevřená

Milí čtenáři,

v souvislosti s posunem do 3. stupně PES vám s radostí oznamujeme, že od čtvrtka 3. prosince bude naše knihovna opět otevřena. Objednávky, které jste si nestihli vyzvednout, budete moci převzít po otevření knihovny u výpůjčního pultu. Všechny stávající výpůjčky se vám automaticky prodlužují do 8. ledna.

Opět vás prosíme, abyste dbali na zvýšenou hygienu, ve všech prostorách se pohybovali s nasazenou rouškou. V zájmu ochrany vašeho i našeho zdraví vás prosíme, abyste pobyt v knihovně omezili jen na nezbytně nutnou dobu.

Spolu to zvládneme :-)

Vaše knihovna!  

UZAVŘENÍ PROVOZU KNIHOVNY od 22. 10. 2020

Vážení čtenáři a návštěvníci knihovny, v návaznosti na USNESENÍ VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY ze dne 21. 10. 2020 č. 1079 o přijetí krizového opatření se Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší od 22.10.2020 až do odvolání UZAVÍRÁ. Výpůjční lhůty budou automaticky prodlouženy, rovněž bude prodloužena lhůta pro vyzvednutí připravených knih.

Knihy vracejte do biblioschránky. Pokud nebudete mít co číst, obraťte se na nás telefonicky č. 499 888 562, 772 720 881 nebo e-mailem: drbohlavova@mkrtyne.cz a my vám četbu připravíme a v dohodnutý čas předáme.

Pevné zdraví přejí Vaše knihovnice.

Vyhlášení výsledků místního kola 11. ročníku literární soutěže „Kde končí svět“

Letos na téma „Labyrint světa, Komenský a ráj knížek“ proběhlo dne 12. 10. 2020. Žáci sedmé a osmé třídy, kteří se zapojili do soutěže, si mohli vybrat a napsat svoje práce na téma: „Můj nejlepší učitel“, „Můj nejlepší/nejhorší zážitek ze školy nebo „Ideální učitel (jaký by měl být). Komise ve složení Mgr. Kateřina Novotná, Jana Sehnalová a Marcela Drbohlavová vyhodnotila nejlepší práce.

Ve věkové kategorii 10 - 12 let 

1. místo: Ondřej Kaněra s prací "První sportovní hry"

2. místo: Anna Čonková s prací "Můj nejlepší učitel"

3. místo: Anna E. Nechvílová s prací "Moje nejlepší učitelka"

Ve věkové kategorii 13-16 let 

1. místo: Daniel Šimek s prací "Můj nejlepší/nejhorší zážitek ze školy

2. místo: Radim Vlček s prací "Jaký by měl být správný učitel"

3. místo: Veronika Náglová s prací "Můj nejoblíbenější učitel/učitelka"

Všem výhercům blahopřejeme a děkujeme i ostatním žákům za účast v soutěži.

Pasování

Stalo se dobrým zvykem, že naše knihovna vítá nové začínající čtenáře na akci „Pasování čtenářů“.  Akce je určena dětem z první třídy, které navštěvují knihovnu koncem školního roku. Letos nám situace s pandemií koronaviru nedovolila tuto akci uskutečnit, tak jak jsme ji měli naplánovanou. Nechtěli jsme, aby děti o tuto slavnost přišly a tak jsme ji uskutečnili na začátku druhé třídy, tj. 9. 10. 2020. Na děti čekal zábavný program plný básniček o písmenkách, hádanek, čtení. Na  konci akce každý čtenář obdržel průkazku do knihovny na rok zdarma, knihu a záložku do knihy. Díky projektu „Knížka pro prvňáčka“, do kterého se knihovna každoročně zapojuje, letos děti získaly zdarma knížku Lenky Rožnovské: Katka a klokan ze šuplíku. Celkem bylo pasováno 22 dětí.

„Noc s Andersenem v době koronavirové“ v pátek 9. 10. 2020

Milé děti, milí rodiče! Uspořádejte si svou vlastní noc! Zkuste věnovat páteční večer společnému čtení, rodinnému divadélku s literárními předlohami, společnému povídání o tom, co rádi čtete, malování obrázků inspirovaných četbou, připravte si čtecí doupata či polštářky, napište společný příběh či natočte video, jak si společně čtete! Najděte si pohádkový recept a společně si něco upečte... Můžete si také noc rozdělit - do půlnoci si číst s dětmi, po půlnoci pak bez dětí :-) Buďte na příjmu, sdílejte na FB Noci s Andersenem nebo pošlete na e-mail nocsandersenem@gmail.com + sehnalova@mkrtyne.cz fotky nebo kraťoulinká videa, jak si čtete či pochutnáváte na pohádkových dobrotách. Došlé zprávy slosujeme a 15 dětí odměníme krásnou knihou z nakladatelství Argo nebo audioknihou vydavatelství Tympanum.

Týden knihoven 5. 10. - 9. 10. 2020

Po celý týden budou pro děti připraveny malé literární soutěže a kvízy s drobnými odměnami.

Po celý týden během půjčování vybarvování záložek do knížek pro malé děti.

Zahájení celoroční soutěže "Lovci perel".

Podzimní výtvarná dílna

Ve středu 7. 10. 2020 od 12 do 16 hodin zveme všechny děti na podzimní výtvarnou dílnu. Vyrobili bychom si pestrobarevné ptáčky, slunečnici z papíru či veselou záložku do knížky.

Noc s Andersenem v době koronavirové“ v pátek 9. 10. 2020

Březnový termín Noci s Andersenem jsme byli nuceni zrušit z důvodů uzavření knihoven. Současná situace se šířením koronaviru je velmi nepřehledná a den ode dne se mění. Tudíž jsme se rozhodli, že uspořádání Noci s Andersenem v podzimním (náhradním) termínu je v naší oblasti nevhodná. Vyzýváme naše čtenáře/žáčky, abyste si svou vlastní Noc s Andersenem uspořádali v rodinách (u sebe doma) a nám poslali fotky, jak si dne 9. 10. 2020 čtete a pochutnáváte si na pohádkových dobrotách, trávíte tento pohádkový večer s knížkami. Fotky posílejte na adresu: sehnalova@mkrtyne.czVšichni zapojení účastníci akce získají malou odměnu!!!

Obrázky od dětí k mezinárodnímu dni seniorů

1. 10. Mezinárodní den seniorů je věnován našim rodičům, prarodičům, maminkám, tatínkům, babičkám a dědečkům, je to den, který ukazuje na to, že bychom si měli uvědomit s čím se musí potýkat senioři, jedná se o mnoho překážek a schody do obchodního domu jsou v některých případech tím nejmenším. V mládí si nikdo z nás neuvědomuje a ani nepřipouští, že jednou budeme všichni staří.

Vyzýváme děti, aby během letních prázdnin nakreslily libovolný obrázek a tím potěšily naše babičky a dědečky v pečovatelském domě ve Rtyni v P. 

Pozor, pozor, pozor!

Vážení a milí přátelé, z důvodu opatření před šířením koronaviru přesouváme termín Noci s Andersenem - nebude se konat 27.3.2020. Přesný termín akce bude vyhlášen podle aktuální situace. Cítíme potřebu zachovat se v tuto chvíli zodpovědně a nechceme nikoho uvést do situace zvýšeného zdravotního rizika.. 

Noc  s Andersenem 2020

V pátek 27. 3. 2020 od 18 hod. se koná v pořadí již 20. Noc s Andersenem. Zveme všechny děti ze třetích a čtvrtých tříd na pohádkový program letos zaměřeným na pohádky Boženy Němcové. Přihlášky na akci si můžete vyzvednout během půjčování v knihovně.

Jarní výtvarná dílna pro děti

Ve středu 12. 2. 2020 od 12 do 16 hod. se bude konat jarní výtvarná dílna pro děti. Budeme vyrábět kytici z papíru, malou jarní zahrádku a veselou včelku. Tak si nezapomeňte zapsat termín do svého kalendáře. Těšíme se na Vaši účast.

Jarní prázdniny pro děti od 10. 2. do 14. 2. 2020 v knihovně

Dětem nabízíme využití prostor naší knihovny o jarních prázdninách. Máme na každý den připravené zábavné i poučné soutěže a kvízy. Nebudou chybět drobné odměny.

Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi a Mindok. Čekají na Vás hry: Párty Alias velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu (rychlá karetní hra), Zlaté Česko, Carcassonne, Dinosauři, Majesty, znalostní hra Země, Goblíci jedlíci, Kočka Karla, Kingdomino a další. Neváhejte a přijďte si s kamarády zahrát některou z nabízených her!!!

Vánoční tvůrčí dílna pro děti

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne ve středu 18. 12. 2019

od 12 do 16 hod.

Vyrábět budeme vánoční přáníčko a svícen. Pro malé děti budou připraveny omalovánky.

Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.       

Balíme školní učebnice

Se začátkem školy přichází naše knihovna s aktuální nabídkou „Balíme školní učebnice“. Pokud nemůžete sehnat obaly na nestandardní velikosti učebnic, obraťte se na nás. Rádi Vám pomůžeme. Učebnice zabalíme za poplatek dle velikosti A5 5,- Kč a A4 7,- Kč.  

Noc  s Andersenem 2019
Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již devatenáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 29. března. Nocovat tentokrát budeme s hrdiny pohádek H. Ch. Andersena.

Akce je určená dětem ze třetích a čtvrtých tříd ZŠ. Počet míst je omezen.

Přihlášku na Noc si můžete vyzvednout v naší knihovně.

Jarní výtvarná dílna pro děti

Ve středu 6. 2. 2019 od 12 do 16 hod se bude konat tvůrčí dílna pro děti. Budeme vyrábět přání a drobné dárky k Valentýnu.

Jarní prázdniny pro děti v knihovně

Již po desáté nabízíme dětem prostory naší knihovny o jarních prázdninách. Máme připravené na každý den zábavné i poučné soutěže a kvízy s drobnými odměnami.

Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi a Mindok. Čekají na Vás hry: Párty Alias velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu (rychlá karetní hra), Zlaté Česko, ale i zcela nové hry: Carcassonne, Dinosauři, Majesty, znalostní hra Země, Goblíci jedlíci, Kočka Karla, Kingdomino a další. Neváhejte a přijďte si s kamarády zahrát některou z nabízených her!!!

Skautská pošta i v naší knihovně

Dětská stanice České televize po úspěšné letní soutěži Sežeňte ovečky! opět zvedne děti a rodiče od obrazovek. Tentokrát je pomocí internetové hry vyšle do knihoven doručit tajemný dopis. Hra navazuje na právě vysílaný seriál Skautská pošta 1918, věnovaný vzniku Československa, v hlavní roli s Pavlem Zedníčkem, který se stane i průvodcem hry. 

Internetový projekt webu decko.cz se stejně jako seriál zabývá obdobím první republiky, na jejímž začátku skauti zajišťovali distribuci důležitých zásilek i tajných depeší. Zatímco seriál o této době vypráví, ve hře si dobrodružnou roli doručovatelů děti samy vyzkouší. I zde v roli pamětníka vystupuje stoletý skaut v podání Pavla Zedníčka, který u sebe doma narazí na nedoručený dopis, což je mu samotnému záhadou. Záhadou, s níž mu mají pomoci právě diváci Déčka.

Na projektu s dětským webem spolupracuje více než 400 veřejných knihoven po celé České republice. Právě do nich mají směřovat první kroky každého, kdo se při hře na skautského doručovatele rozhodne pomoci a dopis osobně doručit. Tím ale celá soutěž teprve začíná. 

Projekt Skautská pošta bude fungovat až do konce listopadu na www.skautskaposta.cz , na stránce jsou i odvysílané díly televizního seriálu, který běží na Déčku každé úterý v 16:10.

Podzimní výtvarná dílna pro děti

Ve středu 3. 10. 2018 se bude konat v naší knihovně od 12 do 16 hodin podzimní výtvarná dílna pro děti. Pod vedením paní knihovnice Naděždy Hurdálkové děti budou vyrábět zapichovátko s houbou a závěs se zvířátkem.

Velikonoční výtvarná dílna pro děti

Zveme všechny děti na "Velikonoční výtvarnou dílnu", která se koná ve středu 28. 3. 2018 od 12 do 16 hod. Budeme vyrábět papírové jarní kytičky ze srdíček, vystřihovat velikonoční motivy, vyrábět zapichovátko se slepičkou. Tak přijďte. Těšíme se na Vás.

Březen 2018:

Měsíc březen bude u nás ve znamení celostátní kampaně Březen – měsíc čtenářů, který vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků letos už po deváté na podporu čtenářské gramotnosti.

HLEDÁ SE  nejmladší čtenář/ čtenářka roku!

V březnu již tradičně oceňují knihovny nejlepší čtenáře, v tomto roce to jsou nejmladší čtenáři knihovny.

Jarní prázdniny pro děti v knihovně

Již po desáté nabízíme dětem prostory naší knihovny o jarních prázdninách. Máme připravené na každý den zábavné i poučné soutěže a kvízy s drobnými odměnami.

Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi. Čekají na Vás hry: Párty Alias velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu (rychlá karetní hra), Zlaté Česko.

Neváhejte a přijďte si s kamarády zahrát některou z nabízených her!!!

Pro děti je připravena tradiční tvůrčí dílna ve středu 14. 3. 2018 od 12 do 16 hodin.

Noc s Andersenem 2018

Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již osmnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 23. března. Nocovat tentokrát budeme s hrdiny krásné knížky Povídání o pejskovi a kočičce, která vyšla v roce 1928. Akce je určená dětem ze třetích a čtvrtých tříd ZŠ. Počet míst je omezen. Přihlášku na Noc si můžete vyzvednout v naší knihovně.

Den pro dětskou knihu

Od 1. 12. 2017 po celý měsíc prosinec se naše knihovna hlásí k celostátní akci "Den pro dětskou knihu!!!". V rámci této akce nabízíme dětem zdarma:

- komiks Barta Simpsona a možnost se zúčastnit soutěže "Nakresli obrázek ze světa Simpsonů". Obrázky ze soutěže budou slosovatelné a výherci mohou vyhrát jedno z 10 ročních předplatných časopisu Bart Sinmpson. 

- prodej vyřazených dětských knih za cenu 5,- Kč/ks. Knihy jsme rozdělili podle věkového určení uživatelů, abyste se mohli dobře orientovat.

 

Vánoční tvůrčí dílna pro děti

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne v  úterý  5. 12. 2017 od 13 do 17 hod. Budeme vyrábět vánoční  přání a ozdobu na zavěšení. Pro malé děti budou připraveny tematické omalovánky. 

Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

 

 

7. ročník komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět pro žáky a studenty

základních a středních škol

Vzdělávací program Varianty společnosti Člověk v tísni vyhlašuje 7. ročník komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět pro žáky a studenty základních a středních škol. Letošním tématem komiksové soutěže je "Soutěž nebo spolupráce?". Už více než 10 let mění Bohouš a Dáša svět. Je na čase zjistit více o jejich super schopnostech. Odhalte spolu s námi tajemství jejich úspěchu - sílu spolupráce! 

Soutěžit mohou jednotlivci i týmy ve třech věkových kategoriích - 1. stupeň ZŠ, 2. stupeň ZŠ a střední školy. Vítězové soutěže budou odměněni zajímavými cenami. O nejlepších komiksech rozhoduje nejen odborná porota, ale i veřejnost, která bude mít možnost elektronicky hlasovat pro své favority.

Více na - https://www.varianty.cz/projekty/81-komiksova-soutez-bohous-a-dasa-meni-svet-soutez-nebo-spoluprace

 

Kamarádka knihovna   

V červnu loňského roku se naše knihovna přihlásila do celostátní soutěže dětských oddělení „Kamarádka knihovna“. Porota vyhodnocuje nejlepší knihovnu pomocí nejrůznějších kritérií, počtem dětských čtenářů počínaje, úsměvem knihovnice konče. Děti vyplňovaly knihovně vysvědčení, která jsme zaslali do Národní knihovny ČR. Hodnotící komise poté porovnávala statistické údaje, vyhodnocovala vysvědčení, bodovala dětské webové stránky knihovny. 

Svými výsledky jsme se dostali do finále soutěže v kategorii 3000 – 5000 obyvatel obce. Dne 24. 5. 2017 nás navštívila hodnotitelská komise, složená z odborníků, osobně si prohlédla prostory knihovny a seznámila se s naší činností. Výsledky se dozvíme začátkem června a budeme Vás o nich informovat v příštím čísle Zpravodaje. 

 

Knihy, které získaly Zlatou stuhu najdete v naší knihovně

Výroční cena Zlatá stuha je každoročně udělována tvůrcům nejlepších knih pro děti a mládež vydaných v českém jazyce. Existuje již více než 20 let a představuje jedinou cenu v České republice zaměřenou výhradně na dětskou literaturu. Knihy procházejí pečlivým výběrem odborných porot. Zlatá stuha je tedy garantem kvalitních dětských knížek. Prostřednictvím doprovodných programů, jako je putovní výstava ilustrací, výtvarné dílny, besedy a autorská čtení, navíc podporuje růst čtenářské gramotnosti, rozvoj vztahu ke knihám i kulturní vyžití dětí.
Zlatou stuhu získali:
Ivona Březinová: Řvi potichu, brácho  
Zdeněk Karel Slabý: Papírový drak
Ruta Sepetys: Sůl moře
Barbora Klárová a Tomáš Končinský: Překlep a Škraloup
Renáta Fučíková: Shakespeare - 12 převyprávěných her v historických souvislostech
 
Seznam vylosovaných dětí, které získávají knižní cenu za účast v anketě „SUK – Čteme všichni 2016“
Jednu knížku získávají:
1. Zuzana Bednářová / Třemošná
2. Simona Čajanová / Hluboš
3. Kamila Dostálová / Horní Datyně
4. Dita Dvořáková / Humpolec
5. Maruška Dudášová / Dvůr Králové nad Labem
6. Tereza Florianová / Čelákovice
7. Michaela Fučíková / Kardašova Řečice
8. Šimon Girčák / Osík
9. Valentýna Hanáková / Dolní Vilémovice
10. Jan Hladík / Moravský Krumlov
11. Ondřej Houška / Rokycany
12. Klára Hubenková / Tábor
13. Jan Hurdík / Třebíč
14. Markéta Chmelařová / Sestrouň (Sedlčany)
15. Eliška Chramostová / Pacov
16. Natálie Janíčková / Kojetice
17. Lenka Jánová / Staré Město pod Sněžníkem
18. Ondřej Jílek / Plzeň
19. Tereza Jouzová / Starý Kolín
20. Petr Klásek / Horka nad Moravou
21. Anna Kosinová / Nová Paka
22. Šimon Koudelka / Žirovnice
23. Eliška Kroufková / Bernartice
24. Tomáš Křenek / Nový Nemojov
25. Klára Kuchařová / Bučovice
26. Jitka Málková / Nový Bydžov
27. Mariana Mühlová / Nová Paka
28. Adam Mutina / Žabeň
29. Natálie Němcová / Polička
30. Richard Novák / Kamenice nad Lipou
31. Benedikt Patočka / Cheb
32. Denisa Pavlíková / Moravský Krumlov
33. Darinka Plosnitá / Liberec
34. Richard Policar / Jince
35. Tereza Přenosilová / Jihlava
36. Adéla Raďáková / Pardubice
37. Inka Rozsypalová / Loket
38. Nikola Řídká / Stařeč
39. Ondřej Sirotek / Sedlčany
40. Tereza Stránská / Svitavy
41. Adam Ševčík / Kladina (Sezemice)
42. Tereza Ševčíková / Dvůr Králové nad Labem
43. Klára Školoudová / Majetín
44. Šimon Šorš / Kozomín
45. Karolína Tarnovská / Jičín
46. Viktorie Váchová / Milevsko
47. Jana Zikmundová / Přerov
48. Filip Zívalík / Tečovice
49. Terezka Zubalová / Hradec Králové
50. Anna Žabová / Svitavy
Tři knížky získávají:
1. Alžběta Dandová / Plzeň
2. Barbora Dvořáková / Čelákovice
3. Elen Honcová / Dvůr Králové nad Labem
4. Klára Müllerová / Rychnov u Jablonce
5. Sára Sofie Tichá / Beroun

Výsledky soutěže „Suk – čteme všichni 2016“
ankety o nejoblíbenější knihu pro děti a mládež vydanou v uplynulém roce
CENA DĚTÍ:
1. místo: Joanne K. Rowlingová, Jack Thorne, John Tiffany : Harry Potter a prokleté dítě / přeložil Petr Eliáš (Albatros)
2. místo: Jeff Kinney : Deník malého poseroutky 10: Staré dobré časy / přeložila Veronika Volhejnová (CooBoo)
3. místo: Ivana Peroutková : Anička na řece / ilustrovala Eva Mastníková (Albatros)
CENA KNIHOVNÍKŮ KLUBU DĚTSKÝCH KNIHOVEN SKIP:
1. místo: Ivona Březinová : Řvi potichu, brácho / ilustroval Tomáš Kučerovský (Albatros/Pasparta)
2. místo: Renáta Fučíková : Shakespeare / ilustrovala Renáta Fučíková (Vyšehrad)
3. místo: Zuzana Pospíšilová : Knihovnické pohádky / ilustroval Michal Sušina (Grada Publishing - Bambook)
CENA UČITELŮ ZA PŘÍNOS K ROZVOJI DĚTSKÉHO ČTENÁŘSTVÍ
(uděluje porota učitelů bez rozlišení pořadí):
* Ivona Březinová : Řvi potichu, brácho / ilustroval Tomáš Kučerovský (Albatros/Pasparta)
* Jiří Černý : Obrázky z moderních československých dějin / ilustroval Lukáš
Fibrich (Knižní klub)
* Renáta Fučíková : Shakespeare / ilustrovala Renáta Fučíková (Vyšehrad)
* Martin Vopěnka : O duši a dívce / ilustrovala Iku Dekune (Mladá fronta)
CENA NOCI S ANDERSENEM
(udělují děti, které nocovaly v knihovnách při Noci s Andersenem):
Ljuba Štíplová, Jiří Poborák, Jaroslav Němeček : Čtyřlístek a záhadná karta (Čtyřlístek)

VÝZVA PRO ČTENÁŘE ČASOPISU RAKETA

www.raketa-casopis.cz/daruj-raketu.html

Ahoj holky a kluci!

Co kdybychom udělali společně někomu radost? Znáte někoho, kdo by si zasloužil RAKETU, nemůže si ji sám koupit nebo byste mu ji prostě chtěli darovat? Na váš podnět pošleme 1000 výtisků RAKETY zdarma dalším malým čtenářům. Darovat a pomáhat je mnohem jednodušší než se může na první pohled zdát. Vůbec nezáleží na tom, kolik nám je let nebo jak hluboko máme do kapsy. 

JAK DAROVAT? Stačí, když splníte dva jednoduché kroky:

1. KROK:  

Zamyslete se nad tím, komu byste rádi časopis věnovali. Může to být kamarád/ka nebo spolužák/čka, klub, družina, dětský domov nebo třeba neziskovka.

2. KROK:

Napište nám příběh, krátký rozhovor, složte písničku, namalujte obrázek, komiks nebo natočte video, KOMU a PROČ máme Raketu vašim jménem věnovat. Nezapomeňte uvést adresu obdarovaného a kontakt na vás.

Nové prázdninové číslo časopisu RAKETA na naše náklady zabalíme a rozešleme zdarma. Navíc vybereme nejzajímavější návrhy a ty odměníme knížkami z nakladatelství Labyrint. Slavnostní vyhlášení proběhne 11. června v rámci tradičního Dětského Komiksfestu na Lodi Tajemství.

Pozor! Vaše návrhy musí být doručeny poštou nebo na e-mail nejpozději do 31. května 2017!

RAKETA dětem z.s.

Dittrichova 5, 120 00 Praha 2

e-mail: raketa@labyrint.ne

Motto:

Akcí „DARUJ RAKETU“ chceme vést děti k dobročinnosti, pomoci druhým a dárcovství. Cílem projektu je naučit děti vnímat potřeby svého okolí a kreativně vyjádřit a obhájit vlastní volbu a nápady.

Více informací na tel. 224 922 422 a www.raketa-casopis.cz/daruj-raketu.html

Děti pozor!

Z vážných důvodů musíme přesunout akci, na kterou jste se jistě těšily "Noc s Andersenem" na pozdější termín, který Vám včas oznámíme. Jak už jsme Vám slíbili, nocovat tentokrát budeme s hrdiny komiksového příběhu Čtyřlístek.

Soutěž My všichni jsme Východočeši

Čtvrtý ročník soutěže "My všichni jsme Východočeši" je vědomostní soutěžní hra o Královéhradeckém a Pardubickém kraji pro žáky 7. - 9. tříd ZŠ. Děti se seznamují s historií a současností měst, která se přihlásila do soutěže.
  • Chcete se přihlásit?
  • Dejte dohromady tříčlenné družstvo a přihlaste se v knihovně v oddělení pro děti do 18. dubna 2017.
  • Hlavní soutěžní klání proběhne 26. - 27. 5. 2017 v Městské knihovně v Přelouči.
Rtyně v Podkrkonoší je město v okrese Trutnov. Leží v Královéhradeckém kraji v severovýchodních Čechách pod Jestřebími horami v nadmořské výšce okolo 405 metrů nad mořem. Obec leží na Rtyňce v povodí Úpy ve Rtyňské brázdě. Rtyně má k 31. 12. 2016 2971 obyvatel.

Tři okruhy informací o našem městě
Historie města Rtyně v Podkrkonoší
K prvotnímu osídlení území dnešní Rtyně došlo nepochybně již ve 13. století v souvislosti s výstavbou hradu Vízmburk, k jehož panství Rtyně původně patřila. Hrad, nesoucí v překladu jméno „bílý kámen“, založil Tas z významného rodu pánů erbu třmene. Měl sloužit k ochraně zemských hranic. Vízmburská vrchnost rozdělila další pozemky novým obyvatelům a tím upevnila postavení i poslání vznikající obce, která od samého začátku patřila k největším obcím nejen vízmburského, ale později i náchodského panství. Dříve skromná obživa obyvatel Rtyně spočívala v zemědělství a v domácím tkalcování. I když od 16. stol. bylo známo, že zde je černé uhlí, teprve na sklonku 18. stol. se začíná s jeho dobýváním. Větší rozvoj hornictví je zaznamenán až v 19. stol, obzvláště od r. 1858, kdy v kraji byla zavedena železnice. V té době ustává domácí tkalcování a z mužů se stávají horníci. Na katastru obce bylo tenkrát kromě mnoha menších štol pět velkých dolů a tak se Rtyně stala hornickou. Práce v dolech zaměstnávala lidi až do roku 1990, kdy skončila těžba uhlí a doly byly uzavřeny.
Významné osobnosti
S rozvojem hornictví dochází i k rozvoji lidového muzicírování ve Rtyni. Narodili se zde dva bratři, kteří měli vztah k hudbě. Jeden byl hudební skladatel a vynikající hudebník Karel Koleta. Měl zde hudební nakladatelství a obchod s hudebními nástroji. Jeho bratr Čeněk Koleta byl zasloužilý kapelník velkého rtyňského dechového orchestru. Na jeho počest je pojmenováno sdružení amatérských hudebníků, kteří každoročně organizují úspěšný festival dechových hudeb „Koletova Rtyně“ v přírodním amfiteátru na Rychtě.
Pověst ze Rtyně v Podkrkonoší
Nedaleko od naší horské vesnice je starý hrad rozbořený, na Vizmburku tam říkají. Před dávnými časy byl na tom hradě panoš a ten se jmenoval Heřman. Měl rád děvče ze Rtyně z "Rychty". Chodil za ní ještě jiný, ale ten se jí nelíbil a ona dala slovo Heřmanovi. Měla být svatba. Ráno ten den přišla matka Heřmanova k němu a přinesla mu červená jablka a ptala se ho, proč je tak zamyšlen, a on na to, že sám neví. Matka ho prosila, aby nejezdil, že se jí zdál ošklivý sen. On na nic nedbal, rozloučil se s matkou a vyskočil si na koně. Ten však nechtěl vyjet ze vrat. Matka ho zase prosí: "Synu, zůstaň doma, zlé to znamení, nedobře se ti podaří", ale on neposlechl, bodl koně a vyjel přes most. Kůň se vzepjal a nechtěl dál. Matka ho do třetice prosila. Ale Heřman na nic nedbal a přece jel k té nevěstě. A když jeli na svatbu a sem na to místo dojeli, zaskočil je ten druhý hoch, co se o nevěstu ucházel se svými kamarády. Začali se bít ti dva sokové a Heřman byl zabit. Když to nevěsta viděla, vrazila do sebe nůž. Svatebníci zabili toho soka a tak prý tu devět lidí zahynulo. Pochovali je všechny do jednoho hrobu a dali jim na památku devět křížů. O té doby říká se tomu návrší u "Devíti křížů". Dřevěné kříže zub časů dávno již odstranil, ale památku tu bude do dávných časů věstit krásný kamenný kříž, na němž jest devět křížů vtesáno v pískovcovém kameni.

Odkazy na texty pro soutěž My všichni jsme Východočeši. Zde najdete všechny potřebné informace k tomu, abyste při závěrečném klání uspěli.

1.Přelouč: http://www.mestoprelouc.cz/knihovna/my-vsichni-jsme-vychodocesi-2015/
2.Chlumec nad Cidlinou: www.knihovna.chlumecnc.cz
3.Nové Město nad Metují: http://www.knihovnanm.cz/index.php/detsky-web1
4.Hradec Králové: http://www.knihovnahk.cz/pro-deti/souteze/my-vsichni-jsme-vychodocesi
5.Dvůr Králové nad Labem: http://www.slavoj.cz/souteze/my-vsichni-jsme-vychodocesi.html
6.Jičín: http://knihovna.mujicin.cz/souteze.html
7.Pardubice: http://vendelin.kkpce.cz/clanek.php?id=47
8.Litomyšl: http://litomysl.cz/knihovna/deti
9.Třebechovice pod Orebem: http://hmk.webk.cz/pages/my-vsichni-jsme-vychodocesi-20.html
10.Moravská Třebová: http://www.mkmt.cz/My_vsichni_jsme_vychodocesi.pdf
11.Nový Bydžov: http://www.novybydzov.cz/my-vsichni-jsme-vychodocesi/d-13171/p1=6162
12.Svitavy: http://www.booksy.cz/?page_id=2766
13.Nová Paka: http://knihovna.munovapaka.cz/
14.MěK Chrudim: http://www.knihovna-cr.cz/detsky-koutek/my-vsichni-jsme-vychodocesi
15.Náchod: http://www.mknachod.cz/akce/detail/soutez-pro-deti-my-vsichni-jsme-vychodocesi
16.Rtyně v Podkrkonoší: http://www.mkrtyne.cz/novinky.html
 
Noc s Andersenem
Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již sedmnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 31. března. Nocovat tentokrát budeme s hrdiny komiksového příběhu Čtyřlístek.  Akce je určená dětem ze třetích, čtvrtých a pátých tříd ZŠ. Počet míst omezen. Přihlášku na Noc si můžete již nyní vyzvednout v naší knihovně.

 

Jarní prázdniny prožijte v knihovně.

Zveme všechny děti, aby si přišly v týdnu od 6. 3. do 10. 3. 2017 zasoutěžit do naší knihovny. Na každý den budou připraveny nové soutěže a kvízy s drobnými odměnami. Můžete si u nás také vypůjčit hry z Albi a s kamarády si zahrát.

 

HLEDÁ SE BABIČKA ČTENÁŘKA!
V březnu již tradičně oceňují knihovny nejlepší čtenáře, v tomto roce to jsou babičky čtenářky.

Cílem této aktivity je posilovat společenský význam četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají nebo podporují.

Milé čtenářky, milí čtenáři, znáte babičku, která si se svými vnoučky ráda čte?
Milé děti, možná je to právě vaše babička!
Pokud společně navštěvujete knihovnu a trávíte čas s knížkami, neváhejte a přihlaste svou babičku. Účastnit soutěže se může každá babička, která má platnou roční registraci do naší knihovny a je aktivní čtenářkou. Přihlášky si vyzvedněte v knihovně. Své nominace posílejte do 24. března 2017. Vylosovanou babičku čtenářku pozveme na slavnostní vyhlášení a předání cen, které se uskuteční během Večera s Andersenem v pátek 31. března 2017. 

 

Anketa SUK 2016 

V naší knihovně se mohou děti zapojit do 24. ročníku ankety o nejoblíbenější dětskou knihu vydanou v roce 2016. Stačí vyplnit anketní lístek a odevzdat ho knihovnici, která všechny lístky zašle do Národní pedagogické knihovny v Praze. Tam za odměnu budou z lístků losovat výherce pěkných knížek. Kdo odpoví na doplňující otázku, může získat až 5 dětských knih zcela zdarma. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety proběhne 12. 4. 2017 v Památníku národního písemnictví v Praze za účasti předních českých spisovatelů a ilustrátorů.

Na webu Sukovy knihovny Praha můžete elektronicky hlasovat na adrese: http://www.npmk.cz/knihovna/anketa-suk-slektronicke-hlasovani. 

Tak neváhejte a vyplňujte anketní lístky! 

 

Provozní doba knihovny o Vánocích:

Ve dnech 27. 12. – 30. 12. 2016 bude knihovna uzavřená. Budeme se na Vás těšit v pondělí 2. 1. 2017 od 12 do 16 hodin, kdy zahájíme běžný provoz knihovny 

 

Vánoční tvůrčí dílna pro děti

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne ve středu 14. 12. 2016 od 12 do 16 hod.

Budeme vyrábět zapichovátko -  sněhuláka společně s vánočním přáním. Pro malé děti budou připraveny tematické omalovánky.

Pokud budete mítchuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

 

Kamarádka knihovna je zpátky

Ahoj holky a kluci,

naše dětské oddělení je přihlášeno do soutěže

o nejlepší dětskou knihovnu

Pokud nás chcete podpořit, přijďte nás ohodnotit.

Stejně jako ve škole nám vystavíte vysvědčení.

Za odměnu od nás dostanete malý dárek.

 

Den poezie 2016 - žádný člověk není ostrov

Naše knihovna se zapojila do projektu Den poezie ve dnech 13. - 27. listopadu 2016. Jedná se už o 18. ročník festivalu české a mezinárodní poezie po celé České republice letos s motem "Žádný člověk není ostrov". Během půjčování si můžete u nás vzít záložku do knihy s texty básní nebo skládanku s názvem "Poezie pro čekající". Pro žáky ZŠ jsme připravili program "Je poezie nuda?", na kterém se seznámí s pojmy verš, rým, říkanka, hádanka, píseň, rozpočítadlo...

Nabízíme nový časopis pro děti Raketa

Od listopadu si u nás můžete vypůjčit časopis "Raketa", který vydává nakladatelství Labyrint. Vychází čtyřikrát do roka a každé číslo se věnuje vždy jednomu tématu. Například vesmíru, mláďatům, létání, jídlu, broukům... Získali jsme i starší čísla, takže máte možnost se s časopisem blíže seznámit.

 

Týden knihoven 3. - 9. října 2016

20. ročník: letošní moto zní „BRAŇTE KNIHU!“

Středa 5. 10. 2016 od 12 do 16 hod. tvůrčí výtvarná dílna pro děti s paní Naděždou Hurdálkovou.

Přijďte mezi nás. Těšíme se na Vaši návštěvu.

 

Po celý týden budou pro děti připraveny malé literární soutěže a kvízy s drobnými odměnami. 

 

Víte o kom se říka, že byl Otec vlasti?

Městská knihovna ve Rtyni v Podkrkonoší připravila pro žáky základní školy program, ve kterém si připomínáme 700. výročí narození Karla IV. Děti se zábavnou formou pomocí přesmyček dovědí základní životopisná data o jeho životě. Pracují ve skupině. Každá skupina dostane kreslenou postavu Karla IV. a postupně, za správné řešení kvízových otázek, získává možnost si vybarvit část králova oděvu. Výtvarné práce dětí jsou vystaveny v prostorech knihovny.
Naším cílem bylo zajímavou formou přiblížit život a dílo Otce vlasti - Karla IV.

Noc s Andersenem 2016

Zveme děti ze třetích a čtvrtých tříd na šestnáctý ročník Noci s Andersenem. Letos na nás čeká námořnická výprava za dobrodružstvím. Příhlášky si zájemci vyzvednou během půjčování v knihovně. Přednost mají čtenáři naší knihovny!

Březen - měsíc čtenářů 2016

Knihovna se, jako každoročně, připojuje k celostátní akci „Březen-měsíc čtenářů“. V rámci této akce budeme pořádat:
Dne 16. 3. 2016 od 12 do 16 hod. velikonoční výtvarnou dílnu pro děti. Připravujeme vyrábění na motivy jarní přírody.
Dne 23. 3. 2016 přednášku Martiny Bittnerové pro žáky 4. a 5. třídy ZŠ na téma: Barunka – její skutečný příběh. Program seznamuje s životem nejslavnější české spisovatelky Boženy Němcové. Probírá její skutečné dětství versus příběh Babičky i osudy jejích dětí.
Ve stejný den pro žáky 7. a 8. třídy ZŠ přednášku na téma: Velikáni za zrcadlem – nejslavnější čeští spisovatelé 19. století – Božena Němcová a Karel Hynek Mácha a tajemství jejich životů. Jaké měli dětství, záliby, umělecké osudy? Co nás na nich přitahuje kromě jejich umění?
Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již šestnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 1. dubna. Pro děti bude připraven bohatý program v duchu námořnických výprav. Upozorňujeme zájemce o spaní v knihovně, tj. žáky 3. a 4. třídy, že si mohou přihlášky na akci vyzvednout během půjčování v knihovně. Přednost mají čtenáři naší knihovny.

 

Jarní prázdniny pro děti v knihovně

Již po osmé nabízíme dětem prostory naší knihovny o jarních prázdninách. Máme připravené na každý den zábavné i poučné soutěže a kvízy s drobnými odměnami.

Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi. Čekají na Vás hry: Párty Alias velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu (rychlá karetní hra), Zlaté Česko.

Neváhejte a přijďte si s kamarády zahrát některou z nabízených her!!!

 

Trůrčí dílna pro děti

Ve středu 24. 2. 2016 od 12 do 16 hod se bude konat tvůrčí dílna. Budeme vyrábět textilního sněhuláka - zapichovátko.

 

 

Anketa SUK 2015

V naší knihovně se mohou děti zapojit do 23. ročníku ankety o nejoblíbenější dětskou knihu vydanou v roce 2015. Stačí vyplnit anketní lístek a odevzdat ho knihovnici, která všechny lístky zašle do Národní pedagogické knihovny v Praze. Tam za odměnu budou z lístků losovat výherce pěkných knížek. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety proběhne 6. 4. 2016 v Památníku národního písemnictví v Praze za účasti předních českých spisovatelů a ilustrátorů. Z naší knihovny vybereme 5 děti, které budou mít možnost se tohoto slavnostního vyhlášení účastnit.

Tak neváhejte a vyplňujte anketní lístky!

 

"Vánoční čarohraní"

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne ve středu 9. 12. 2015 od 12 do 16 hod. Budeme vyrábět ozdobu na pověšení společně s vánočním přáním. Pro malé děti budou připraveny tematické omalovánky.

Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

Festival Den poezie v období od 8. do 23. listopadu 2015

Festival Den poezie se každoročně odehrává v desítkách měst celé České republiky a již několik let je počtem akcí nejrozsáhlejším festivalem poezie v naší zemi. Přitom před 17 lety šlo o pouhý jeden den, den narození Karla Hynka Máchy, které si každoročně připomínáme 16. listopadu.

Naše knihovna se připojuje k festivalu především pořady pro děti:
1. Malování obrázků na básničky Jiřího Žáčka.
Děti si vyberou básničku podle své nálady a namalují obrázek. Dílka si pak vystavíme v prostorách knihovny.
2. Žáky základní školy pozveme na akci o Josefu Čapkovi, jehož obrázky inspirovali Františka Hrubína a Jana Skácela k napsání sbírek básní Modré nebe a Kam odešly laně.

 

Vybarvování záložek do knih

V měsíci říjnu a listopadu si můžete vybarvit originální záložky do knih. Pastelky i šablony jsou připraveny.

 

Podzimní výtvarná dílna

Ve středa 7. 10. 2015 zveme všechny děti na výtvarnou dílnu, která bude probíhat v knihovně od 12 do 16 hod. Pod odborným dohledem paní Naděždy Hurdálkové budeme vyrábět podzimní dekorace do bytu.

 

Výtvarná dílna pro děti "Velikonoce v knihovně"

Zveme všechny děti na tvůrčí dílnu, která proběhne ve středu 1. 4. 2015 od 12 do 16 hod. v naší knihovně. Budeme vyrábět velikonočního beránka. Materiál k výrobě budete mít připravený. Těšíme se na Vás!

 

Noc s Andersenem 2015

Vyvrcholením letošního BŘEZNA bude již patnáctá Noc s Andersenem, která letos připadla na 27. března. Víte, jaké výročí budeme v letošním ročníku Noci s Andersenem slavit? Kromě 210. výročínarození Hanse Christiana Andersena a jeho pohádek to bude 100. výročí narození JanaDrdy, autora mnoha krásných českých pohádek. Pro děti bude připraven bohatý program.

Upozorňujeme zájemce o spaní v knihovně, tj. žáky 3. a 4. třídy, že si mohou přihlášky na akci vyzvednout během půjčování v knihovně. Přednost mají čtenáři naší knihovny!

 

Jarní prázdniny pro děti v knihovně

Již posedmé nabízíme dětem prostory naší knihovny o jarních prázdninách. Máme připravené na každý den zábavné i poučné soutěže a kvízy s drobnými odměnami.

Připomínáme, že si u nás můžete zahrát nebo půjčit zábavné vzdělávací hry od firmy Albi. Čekají na Vás hry: Párty Alias velká sázka, Ubongo, V kostce svět, Dominion, Osadníci z Katanu (rychlá karetní hra), Zlaté Česko. Neváhejte a přijďte si s kamarády zahrát některou z nabízených her!!!

Ve středu 18. 2. 2015 od 12 do 16 hod se bude konat tvůrčí dílna. Budeme vyrábět papírového papouška.

 

Anketa SUK 2014

V naší knihovně se mohou děti zapojit do 22. ročníku ankety o nejoblíbenější dětskou knihu vydanou v roce 2014. Stačí vyplnit anketní lístek a odevzdat ho knihovnici, která všechny lístky zašle do Národní pedagogické knihovny v Praze. Tam za odměnu budou z lístků losovat výherce pěkných knížek. Slavnostní vyhlášení výsledků ankety proběhne 15. 4. 2015 v Památníku národního písemnictví v Praze za účasti předních českých spisovatelů a ilustrátorů.

Tak neváhejte a vyplňujte anketní lístky!

 

Dopis pro Ježíška

Zájemci mají možnost napsat dopis Ježíškovi a vhodit ho do Ježíškovy schránky, která je umístěna v dětském oddělení naší knihovny. Uvidíš, zda se Ti tvoje nejtajnější přání pod stromečkem splní.

 

Vánoční soutěžení v knihovně

Pro děti, které rády soutěží, jsou v knihovně připraveny vánoční kvízy s tajenkami. Kdo vyluští správnou odpověď, získá odměnu.

Tajenky budou čtyři, jako jsou čtyři adventní neděle.

 

Zveme všechny děti na „Vánoční tvůrčí dílnu“, která proběhne ve středu 10. 12. 2014 od 12 do 16 hod. Budeme vyrábět ozdobu na vánoční stůl společně s vánočním přáním. Pro malé děti budou připraveny tematické omalovánky.

Pokud budete mít chuť, přijďte strávit adventní čas také k nám do knihovny.

Den pro dětskou knihu 2014

V pátek 28. 11. 2014 pořádá naše knihovna besedu s Josefem Lukáškem o pohádkách Orlických hor. Besedovat přijdou děti od první do páté třídy ZŠ. Akce se bude konat od 10 hod. v místním kině.

 

Den poezie 2014 - "Řezaná poezie"

Městská knihovna Rtyně v Podkrkonoší se zapojila do celostátního festivalu "Den poezie".

Ve dnech 8. – 24. 11. 2014 budeme v naší knihovně rozdávat tematické záložky do knih a  cukříky s básní Jiřího Koláře: Večer

Pro děti ze základní školy jsme připravili besedy o poezii.

Zveme Vás k návštěvě naší knihovny.

 

Týden knihoven 2014 - seda 8. 10. 2014

Zveme všechny děti na výtvarnou dílnu, která bude probíhat v knihovně od 12 do 16 hod.

Pod odborným dohledem paní Naděždy Hurdálkové budeme vyrábět podzimní dekorace do bytu.

 

Soutěž "Kamarádka knihovna"
Milé děti, naše knihovna se přihlásila do celostátní soutěže dětských oddělení "Kamarádka knihovna". Až přijdete do knihovny, vyzvedněte si u paní knihovnice hlasovací formulář. Letos nebudete vyplňovat vysvědčení, ale humorné leporelo. Budeme rádi, když namalujete i pěkný obrázek. Vyplněná leporela pošleme do Prahy na vyhodnocení. Nebojte se ničeho a zapojte se do soutěže! Těšíme se na Vás.
 
 
Proces zabral 0.9636 sekund času a 1.07MB paměti.